Maxim Integrated DS18B20U+
DS18B20U+ picture photo
Mfg. Part Number
DS18B20U+
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE 8UMAX
Datasheet Download
DS18B20U+.pdf
Availability of DS18B20U+
QUANTITY
DS18B20U+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS18B20U+
Internal Part NumberEIS-DS18B20U+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
1-Wire Communication Through Software
Guidelines for Reliable Long Line 1-Wire Networks
1-Wire® Tagging with XML
Interfacing the DS18X20/DS1822 1-Wire® Temperature Sensor in a Microcontroller Environment
1-Wire Search Algorithm
Using the DS2480B Serial 1-Wire® Line Driver
Curve Fitting the Error of a Bandgap-Based Digital Temperature Sensor
Advanced 1-Wire Network Driver
White Paper 5: Using 1-Wire APIs for Data Sheet Commands
1-Wire Communication with a Microchip PICmicro Microcontroller
1-Wire Master Device Configuration
Single-Wire Serial Bus Carries Isolated Power and Data
Package Thermal Resistance Values (Theta JA, Theta JC) for Temperature Sensors and 1-Wire Devices
How to Power the Extended Features of 1-Wire® Devices
Getting Started with the MAXQ2000 USB Thumb Evaluation Kit
Comparison of the DS18B20 and DS18S20 1-Wire® Digital Thermometers
Reference Design of a 1-Wire® Bidirectional Voltage-Level Translator for 1.8V to 5V
Thermal Management Handbook
Overview of Sensor Signal Paths
Introduction to Medical Instruments and Growing Trend for Point-of-Care and Near-Patient Testing
Understanding the DS1WM Synthesizable 1-Wire Bus Master
Create a 1-Wire Master with Xilinx PicoBlaze
Product Training Modules1-Wire Communications
Lead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingTube
Sensor TypeDigital, Local
Sensing Temperature - Local-55°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote-
Output Type1-Wire®
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Resolution11 b
FeaturesOutput Switch, Programmable Limit, Programmable Resolution
Accuracy - Highest (Lowest)±0.5°C (±2°C)
Test Condition-10°C ~ 85°C (-55°C ~ 125°C)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS18B20U+
Related LinksDS18, DS18B20U+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS18B20U+ Details Description
Related parts for DS18B20U+
SW PLNGER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
P.F.MALE SIGNAL LCP 12MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
PATCH CABLE BLUE 5' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf