Maxim Integrated DS18B20Z/T&R
DS18B20Z/T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS18B20Z/T&R
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE 8SOIC
Datasheet Download
DS18B20Z/T&R.pdf
Availability of DS18B20Z/T&R
QUANTITY
DS18B20Z/T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS18B20Z/T&R
Internal Part NumberEIS-DS18B20Z/T&R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
1-Wire Communication Through Software
Guidelines for Reliable Long Line 1-Wire Networks
1-Wire® Tagging with XML
Interfacing the DS18X20/DS1822 1-Wire® Temperature Sensor in a Microcontroller Environment
1-Wire Search Algorithm
Using the DS2480B Serial 1-Wire® Line Driver
Curve Fitting the Error of a Bandgap-Based Digital Temperature Sensor
Advanced 1-Wire Network Driver
White Paper 5: Using 1-Wire APIs for Data Sheet Commands
1-Wire Communication with a Microchip PICmicro Microcontroller
1-Wire Master Device Configuration
Single-Wire Serial Bus Carries Isolated Power and Data
Package Thermal Resistance Values (Theta JA, Theta JC) for Temperature Sensors and 1-Wire Devices
How to Power the Extended Features of 1-Wire® Devices
Getting Started with the MAXQ2000 USB Thumb Evaluation Kit
Comparison of the DS18B20 and DS18S20 1-Wire® Digital Thermometers
Reference Design of a 1-Wire® Bidirectional Voltage-Level Translator for 1.8V to 5V
Thermal Management Handbook
Overview of Sensor Signal Paths
Introduction to Medical Instruments and Growing Trend for Point-of-Care and Near-Patient Testing
Understanding the DS1WM Synthesizable 1-Wire Bus Master
Create a 1-Wire Master with Xilinx PicoBlaze
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensor TypeDigital, Local
Sensing Temperature - Local-55°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote-
Output Type1-Wire®
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Resolution11 b
FeaturesOutput Switch, Programmable Limit, Programmable Resolution
Accuracy - Highest (Lowest)±0.5°C (±2°C)
Test Condition-10°C ~ 85°C (-55°C ~ 125°C)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS18B20Z/T&R
Related LinksDS18B2, DS18B20Z/T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS18B20Z/T&R Details Description
Related parts for DS18B20Z/T&R
CONN SOCKET 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSLLVDS SMD datasheet.pdf