Panasonic Electric Works DS1E-M-DC1.5V-R
DS1E-M-DC1.5V-R picture photo
Mfg. Part Number
DS1E-M-DC1.5V-R
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 1.5V
Datasheet Download
DS1E-M-DC1.5V-R.pdf
Availability of DS1E-M-DC1.5V-R
QUANTITY
DS1E-M-DC1.5V-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1E-M-DC1.5V-R
Internal Part NumberEIS-DS1E-M-DC1.5V-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current266.7mA
Coil Voltage1.5VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)1.05 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.15 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power400 mW
Coil Resistance5.63 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1E-M-DC1.5V-R
Related LinksDS1E-M-, DS1E-M-DC1.5V-R Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS1E-M-DC1.5V-R Details Description
Related parts for DS1E-M-DC1.5V-R
ROUND STANDOFF M3 NYLON datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
DATA DECRDR F/DMM/CLAMP-ONS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf