Maxim Integrated DS2250-64-16+
DS2250-64-16+ picture photo
Mfg. Part Number
DS2250-64-16+
Brief Description
IC MCU 64KB 16MHZ 40-SIMM
Datasheet Download
DS2250-64-16+.pdf
Availability of DS2250-64-16+
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS2250-64-16+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2250-64-16+
Internal Part NumberEIS-DS2250-64-16+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1
Core Size8-Bit
Speed16MHz
Number of I/O32
Program Memory Size64KB (64K x 8)
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.75 V ~ 5.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2250-64-16+
Related LinksDS2250, DS2250-64-16+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS2250-64-16+ Details Description
Related parts for DS2250-64-16+
CONN SOCKET 68POS W/STRAIN REF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
WIRE COMB datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO214AB datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 40MA 17.5 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 12.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
63306T112 TERM BASE & TRACK datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf