Maxim Integrated DS2250T-64-16
DS2250T-64-16 picture photo
Mfg. Part Number
DS2250T-64-16
Brief Description
IC MICROCNTRLR 64X8 16MHZ 40SIMM
Datasheet Download
DS2250T-64-16.pdf
Availability of DS2250T-64-16
QUANTITY
DS2250T-64-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2250T-64-16
Internal Part NumberEIS-DS2250T-64-16
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
8051 Microcontrollers: Frequently Asked Questions
Micro Tutorial 1: Understanding DC Electrical Characteristics of Microcontrollers
Interface a Multiplexed-Bus Real-Time Clock to a uP With Separate Address and Data Buses
In-System Programming with 8051-Based Microcontrollers
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Core Size8-Bit
Speed16MHz
Number of I/O32
Program Memory Size64KB (64K x 8)
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.75 V ~ 5.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2250T-64-16
Related LinksDS2250, DS2250T-64-16 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS2250T-64-16 Details Description
Related parts for DS2250T-64-16
CONN HSG RCPT 28POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY MIL SP 12POS W/MNT datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 20.83MM datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf