| Internal Part Number | EIS-DS24009180J0G | |
| Standard Package | 2,025 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Specialized | |
| Series | DS | |
| Type | Middle | |
| Mounting Type | Direct Mount | |
| Number of Positions | 9 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Terminal - Width | 25.0mm | |
| Termination Style | Spring Cage | |
| Current - IEC | 18A | |
| Voltage - IEC | 400V | |
| Current - UL | 10A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-1.5mm² | |
| Features | Engagement Pin | |
| Housing Color | Gray | |
| Length | 2.366" (60.10mm) | |
| Height (Max) | 0.669" (17.00mm) | |
| Material - Insulation | Thermoplastic | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Stripping Length | 9mm | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |