Maxim Integrated DS2502X1
DS2502X1 picture photo
Mfg. Part Number
DS2502X1
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC OTP 1KBIT 4WLP
Datasheet Download
DS2502X1.pdf
Availability of DS2502X1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS2502X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2502X1
Internal Part NumberEIS-DS2502X1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Reading and Writing 1-Wire® Devices Through Serial Interfaces
1-Wire Communication Through Software
Guidelines for Reliable Long Line 1-Wire Networks
1-Wire Software Resource Guide Device Description
Software Methods to Achieve Robust 1-Wire® Communication in iButton Applications
Creating Global Identifiers Using 1-Wire® Devices
1-Wire Search Algorithm
Using the DS2480B Serial 1-Wire® Line Driver
Advanced 1-Wire Network Driver
White Paper 2: Using the 1-Wire® Public Domain Kit
White Paper 5: Using 1-Wire APIs for Data Sheet Commands
Maxim Wafer-Level Package Assembly Guide
Serial Digital Data Networks
Assembling High-Lead (Pb) DS2502 Flip-Chips in a Pb-Free Assembly Flow
Add Control, Memory, Security, and Mixed-Signal Functions with a Single Contact
Understanding Flip-Chip and Chip-Scale Package Technologies and Their Applications
Improve Sensor Performance and SNR in Pulse Oximeter Designs
Easily Add Memory, Security, Monitoring, and Control to Medical Sensors and Consumables
Injection Molding an IC into a Connector or Consumable Item
Protecting 5V 1-Wire® Slaves from Overvoltage Exposure
How to Build a 1-Wire® Evaluation Kit
Understanding the DS1WM Synthesizable 1-Wire Bus Master
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1K (1K x 1)
Speed-
Interface1-Wire® Serial
Voltage - Supply-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLP (1.62x0.93)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2502X1
Related LinksDS25, DS2502X1 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS2502X1 Details Description
Related parts for DS2502X1
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.8A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL6700 datasheet.pdf
070 MLC W-W CAP HSG 12P datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP POLY 6.8UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" GOLD datasheet.pdf