Maxim Integrated DS28DG02E-3C+
DS28DG02E-3C+ picture photo
Mfg. Part Number
DS28DG02E-3C+
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 28TSSOP
Datasheet Download
DS28DG02E-3C+.pdf
Availability of DS28DG02E-3C+
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS28DG02E-3C+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS28DG02E-3C+
Internal Part NumberEIS-DS28DG02E-3C+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package62
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed2MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.2 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package28-TSSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS28DG02E-3C+
Related LinksDS28DG, DS28DG02E-3C+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS28DG02E-3C+ Details Description
Related parts for DS28DG02E-3C+
IC MCU 8BIT ROMLESS 80TQFP datasheet.pdf
PLUG FUSED SAFEWAY NEMA5-15 125V datasheet.pdf
CAR ADAPTOR 12V FOR WSM1C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 40A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 125V datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 58A 0.29 MOHM datasheet.pdf