Maxim Integrated DS28E80Q+T
DS28E80Q+T picture photo
Mfg. Part Number
DS28E80Q+T
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KB TDFN
Datasheet Download
DS28E80Q+T.pdf
Availability of DS28E80Q+T
QUANTITY
DS28E80Q+T Order Process
Ship out your order
Specifications of DS28E80Q+T
Internal Part NumberEIS-DS28E80Q+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesNew Memories Breaking the Gamma Barrier for Medical Consumables
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (2K x 1)
Speed76kbps
Interface1-Wire® Serial
Voltage - Supply2.97 V ~ 3.63 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-TDFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS28E80Q+T
Related LinksDS28E, DS28E80Q+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS28E80Q+T Details Description
Related parts for DS28E80Q+T
IC MPU Z180 8MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS STR T/H SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM SMD datasheet.pdf
POWER USB 12V & 2X3 LNL ASSY datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
68UF 250V 16X25 SINGLE END datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CONN EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf