Panasonic Electric Works DS2E-S-DC12V
DS2E-S-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
DS2E-S-DC12V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
DS2E-S-DC12V.pdf
Availability of DS2E-S-DC12V
QUANTITY
DS2E-S-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2E-S-DC12V
Internal Part NumberEIS-DS2E-S-DC12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2E-S-DC12V
Related LinksDS2E-S, DS2E-S-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2E-S-DC12V Details Description
Related parts for DS2E-S-DC12V
PTC RESETTABLE .10A 60V 1812 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.96V 500MW SOD323F datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 90MA 10.5 OHM TH datasheet.pdf
CLEAN & STRIP RIM WHEEL 8X1X3" datasheet.pdf
CONN ETHERNET 4POS REAR/SCREW MT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.5A TO220F datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf