Panasonic Electric Works DS2E-S-DC24V-TB
DS2E-S-DC24V-TB picture photo
Mfg. Part Number
DS2E-S-DC24V-TB
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Datasheet Download
DS2E-S-DC24V-TB.pdf
Availability of DS2E-S-DC24V-TB
QUANTITY
DS2E-S-DC24V-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2E-S-DC24V-TB
Internal Part NumberEIS-DS2E-S-DC24V-TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
SeriesDS
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2E-S-DC24V-TB
Related LinksDS2E-S-, DS2E-S-DC24V-TB Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2E-S-DC24V-TB Details Description
Related parts for DS2E-S-DC24V-TB
CONN TERM BLOCK PA BLUE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
IC MCU FLASH 32K 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
COVER F.15P REC-HSG datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 5KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 56A datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP FILM 16UF 5% 900VDC RADIAL5 datasheet.pdf
PROCESSOR 533MHZ datasheet.pdf