Panasonic Electric Works DS2E-S-DC48V
DS2E-S-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
DS2E-S-DC48V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V
Datasheet Download
DS2E-S-DC48V.pdf
Availability of DS2E-S-DC48V
QUANTITY
DS2E-S-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2E-S-DC48V
Internal Part NumberEIS-DS2E-S-DC48V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.2mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance11.52 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2E-S-DC48V
Related LinksDS2E-S, DS2E-S-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2E-S-DC48V Details Description
Related parts for DS2E-S-DC48V
IC 16BIT PARALLEL PRT D/A 28SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK ZDB 1:4 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 5A TO277A datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT datasheet.pdf