Panasonic Electric Works DS2Y-S-DC1.5V
DS2Y-S-DC1.5V picture photo
Mfg. Part Number
DS2Y-S-DC1.5V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V
Datasheet Download
DS2Y-S-DC1.5V.pdf
Availability of DS2Y-S-DC1.5V
QUANTITY
DS2Y-S-DC1.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2Y-S-DC1.5V
Internal Part NumberEIS-DS2Y-S-DC1.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS2Y
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current132.7mA
Coil Voltage1.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)1.05 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.15 VDC
Operate Time4ms
Release Time3ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance11.3 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2Y-S-DC1.5V
Related LinksDS2Y-S, DS2Y-S-DC1.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2Y-S-DC1.5V Details Description
Related parts for DS2Y-S-DC1.5V
POLYSWITCH PTC RESET 0.3A T/R datasheet.pdf
CONN STACKER 70POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 7POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 700MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEADER SMT D/R /CAP 12CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
DIODE FAST REC 200V 120A SOT227 datasheet.pdf
18000UF 40V 35X40MM 85C 5000H datasheet.pdf