Panasonic Electric Works DS2Y-S-DC12V-TB
DS2Y-S-DC12V-TB picture photo
Mfg. Part Number
DS2Y-S-DC12V-TB
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
DS2Y-S-DC12V-TB.pdf
Availability of DS2Y-S-DC12V-TB
QUANTITY
DS2Y-S-DC12V-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2Y-S-DC12V-TB
Internal Part NumberEIS-DS2Y-S-DC12V-TB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
SeriesDS2Y
PackagingTape & Box (TB)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2Y-S-DC12V-TB
Related LinksDS2Y-S-, DS2Y-S-DC12V-TB Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2Y-S-DC12V-TB Details Description
Related parts for DS2Y-S-DC12V-TB
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/03/90 1.5SN BK datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG 16TSSOP datasheet.pdf
MODEL 608 TAP SWITCH 100A 300V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf