Panasonic Electric Works DS2Y-S-DC24V-TB
DS2Y-S-DC24V-TB picture photo
Mfg. Part Number
DS2Y-S-DC24V-TB
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Datasheet Download
DS2Y-S-DC24V-TB.pdf
Availability of DS2Y-S-DC24V-TB
QUANTITY
DS2Y-S-DC24V-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2Y-S-DC24V-TB
Internal Part NumberEIS-DS2Y-S-DC24V-TB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
SeriesDS2Y
PackagingTape & Box (TB)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2Y-S-DC24V-TB
Related LinksDS2Y-S-, DS2Y-S-DC24V-TB Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2Y-S-DC24V-TB Details Description
Related parts for DS2Y-S-DC24V-TB
CONN SOCKET 2-FB 192POS 4ROW datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN ADAPT MCX PLUG TO TNC PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 115VAC 28VDC datasheet.pdf