Maxim Integrated DS3150QNB4TR
DS3150QNB4TR picture photo
Mfg. Part Number
DS3150QNB4TR
Manufacturer
Product Category
Interface - Telecom
Brief Description
IC LIU 3.3V DS3/E3/STS-1 28PLCC
Datasheet Download
DS3150QNB4TR.pdf
Availability of DS3150QNB4TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS3150QNB4TR Order Process
Ship out your order
Specifications of DS3150QNB4TR
Internal Part NumberEIS-DS3150QNB4TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesT1/E1 and T3/E3 Transformer Selection Guide
Replacing the TDK 78P7200/2241 with the DS3150 Line Interface Unit
T3/E3/STS-1 LIU Secondary Surge Protection Design
Modifying the E3 Template Compliance of the DS3150, DS315x and DS325x
Redundancy Protection for T3/E3/STS-1 Networks
Connecting the Agere Ultramapper Device Family to Maxim T3/E3 LIUs
Connecting the Agere Supermapper™ Device Family to Dallas T3 LIUs
Examples of DS31256 Applications
T3/E3/STS-1 Low Cost Repeater
Guidelines for Laying Out T3 and E3 Network Interfaces
Measuring Return Loss on T3/E3/STS-1 LIUs
Configuring Maxim LIUs Without a Microcontroller
Measuring Return Loss Using the Advantest R3132 Spectrum Analyzer
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Telecom
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Function*
InterfaceLIU
Number of Circuits1
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Current - Supply*
Power (Watts)*
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package28-PLCC
Includes*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS3150QNB4TR
Related LinksDS3150, DS3150QNB4TR Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS3150QNB4TR Details Description
Related parts for DS3150QNB4TR
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 150MA 15V 7GHZ SOT223 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC MIXR 500MHZ-1GHZ SMA CONNCTRS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 40POS THRUHL datasheet.pdf