Artesyn Embedded Technologies DS450-3-003
DS450-3-003 picture photo
Mfg. Part Number
DS450-3-003
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 450W
Datasheet Download
DS450-3-003.pdf
Availability of DS450-3-003
QUANTITY
DS450-3-003 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS450-3-003
Internal Part NumberEIS-DS450-3-003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDS450-3
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)37A
Power (Watts)450W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency84%
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension12.03" L x 3.07" W x 1.52" H (305.6mm x 78.0mm x 38.6mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max444W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS450-3-003
Related LinksDS450, DS450-3-003 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DS450-3-003 Details Description
Related parts for DS450-3-003
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 68K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS PIN datasheet.pdf
RACK VENTED datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf