Panasonic Electric Works DS4E-SL2-DC24V
DS4E-SL2-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
DS4E-SL2-DC24V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V
Datasheet Download
DS4E-SL2-DC24V.pdf
Availability of DS4E-SL2-DC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS4E-SL2-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS4E-SL2-DC24V
Internal Part NumberEIS-DS4E-SL2-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLDS4E Relay May/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current7.5mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power180 mW
Coil Resistance3.2 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS4E-SL2-DC24V
Related LinksDS4E-SL, DS4E-SL2-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS4E-SL2-DC24V Details Description
Related parts for DS4E-SL2-DC24V
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 47PF 25V 0805 datasheet.pdf
CONN SDL STRAIN RELIEF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X600MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf