Panasonic Electric Works DS4E-SL2-DC48V
DS4E-SL2-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
DS4E-SL2-DC48V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V
Datasheet Download
DS4E-SL2-DC48V.pdf
Availability of DS4E-SL2-DC48V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS4E-SL2-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS4E-SL2-DC48V
Internal Part NumberEIS-DS4E-SL2-DC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLDS4E Relay May/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current3.8mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power180 mW
Coil Resistance12.8 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS4E-SL2-DC48V
Related LinksDS4E-SL, DS4E-SL2-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS4E-SL2-DC48V Details Description
Related parts for DS4E-SL2-DC48V
RES 390K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1410 datasheet.pdf
MOUNT RECT TO202/220 0.200" datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 119MA 14.7 OHM datasheet.pdf