Maxim Integrated DS5002FPM-16+
DS5002FPM-16+ picture photo
Mfg. Part Number
DS5002FPM-16+
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MPU SECURE 16MHZ 80-TQFP
Datasheet Download
DS5002FPM-16+.pdf
Availability of DS5002FPM-16+
QUANTITY
DS5002FPM-16+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS5002FPM-16+
Internal Part NumberEIS-DS5002FPM-16+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS5002FP Memory Expansion Techniques
Design Guidelines for Microcontrollers Incorporating NV RAM
Using the Secure Microcontroller Watchdog Timer
Using a EconOscillator to Clock an 8051 Microprocessor
Using the DS5250 as a Drop-In Upgrade for the DS5002
The DS8007 and Smart Card Interface Fundamentals
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesDS500x
PackagingTray
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityEBI/EMI, SIO, UART/USART
PeripheralsPower-Fail Reset, WDT
Number of I/O32
Program Memory SizeExternal
Program Memory TypeNVSRAM
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case80-BQFP
Supplier Device Package80-QFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS5002FPM-16+
Related LinksDS5002, DS5002FPM-16+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS5002FPM-16+ Details Description
Related parts for DS5002FPM-16+
IC REG LDO 1.2V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323 datasheet.pdf