Renesas Electronics America DS76190W125BGV
DS76190W125BGV picture photo
Mfg. Part Number
DS76190W125BGV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFBGA
Datasheet Download
DS76190W125BGV.pdf
Availability of DS76190W125BGV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS76190W125BGV Order Process
Ship out your order
Specifications of DS76190W125BGV
Internal Part NumberEIS-DS76190W125BGV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2013
Multiple Devices 15/Jan/2014
Multiple Devices 16/Jun/2014
Multiple Devices 15/Dec/2014
Multiple Devices 15/Jun/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH Ethernet
PackagingTray
Core ProcessorSH-2
Core Size32-Bit
Speed125MHz
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, FIFO, SCI, SIO
PeripheralsDMA, POR, WDT
Number of I/O78
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 1.89 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case176-LFBGA
Supplier Device Package176-LFBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS76190W125BGV
Related LinksDS76190, DS76190W125BGV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DS76190W125BGV Details Description
Related parts for DS76190W125BGV
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC ADV BATTERY MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T NONSHORTING datasheet.pdf
RES 43 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf