Texas Instruments DS90LV110TMTC
DS90LV110TMTC picture photo
Mfg. Part Number
DS90LV110TMTC
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Brief Description
IC CLK BUF 1:10 400MHZ 28TSSOP
Datasheet Download
DS90LV110TMTC.pdf
Availability of DS90LV110TMTC
QUANTITY
DS90LV110TMTC Order Process
Ship out your order
Specifications of DS90LV110TMTC
Internal Part NumberEIS-DS90LV110TMTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Series-
PackagingTube
TypeFanout Buffer (Distribution)
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:10
Differential - Input:OutputYes/Yes
InputLVDS, LVPECL, PECL
OutputLVDS
Frequency - Max400MHz
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package28-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS90LV110TMTC
Related LinksDS90LV, DS90LV110TMTC Datasheet, Texas Instruments Distributor
DS90LV110TMTC Details Description
Related parts for DS90LV110TMTC
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 84FBGA datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 110MA 29.9 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 191MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 6A 24VDC datasheet.pdf