XP Power DSA150PS24
DSA150PS24 picture photo
Mfg. Part Number
DSA150PS24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet Download
DSA150PS24.pdf
Availability of DSA150PS24
QUANTITY
DSA150PS24 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSA150PS24
Internal Part NumberEIS-DSA150PS24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product DSA Series Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDSA150
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.92" L x 2.18" W x 4.92" H (99.8mm x 55.5mm x 125.2mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSA150PS24
Related LinksDSA15, DSA150PS24 Datasheet, XP Power Distributor
DSA150PS24 Details Description
Related parts for DSA150PS24
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 8AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 324 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2V 1411 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf