IXYS Corporation DSA2I100SB
DSA2I100SB picture photo
Mfg. Part Number
DSA2I100SB
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB
Datasheet Download
DSA2I100SB.pdf
Availability of DSA2I100SB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSA2I100SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DSA2I100SB
Internal Part NumberEIS-DSA2I100SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSA2I100SB
Related LinksDSA2I, DSA2I100SB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSA2I100SB Details Description
Related parts for DSA2I100SB
FIXED IND 330UH 860MA 780 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PINLESS VERT QKE HDR datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP TIMEOUT 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 1.27MM datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
DSUB R/A STB 25 SOCKET datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT223 datasheet.pdf