Microchip Technology DSC1001AC1-024.0000
DSC1001AC1-024.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AC1-024.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 24.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AC1-024.0000.pdf
Availability of DSC1001AC1-024.0000
QUANTITY
DSC1001AC1-024.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AC1-024.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001AC1-024.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AC1-024.0000
Related LinksDSC1001AC, DSC1001AC1-024.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AC1-024.0000 Details Description
Related parts for DSC1001AC1-024.0000
CARD EXTENDER PCMCIA 2LAYER PCB datasheet.pdf
SW ROTARY DP 200MA 0.5" SLDR LUG datasheet.pdf
VIDEO PLUG LOOPING MIDSIZE datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
PATCHCORD .025" SQ SCKT RED 18" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf