Microchip Technology DSC1001AC1-033.3333T
DSC1001AC1-033.3333T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AC1-033.3333T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AC1-033.3333T.pdf
Availability of DSC1001AC1-033.3333T
QUANTITY
DSC1001AC1-033.3333T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AC1-033.3333T
Internal Part NumberEIS-DSC1001AC1-033.3333T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.3333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AC1-033.3333T
Related LinksDSC1001AC1, DSC1001AC1-033.3333T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AC1-033.3333T Details Description
Related parts for DSC1001AC1-033.3333T
EXTENDER CARD PCMCIA VCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
LED PMI FLUSH 110VAC RED datasheet.pdf
RES 20 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
CABLE DUCT REDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V 20MA datasheet.pdf