Microchip Technology DSC1001AI1-120.0000T
DSC1001AI1-120.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI1-120.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI1-120.0000T.pdf
Availability of DSC1001AI1-120.0000T
QUANTITY
DSC1001AI1-120.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI1-120.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI1-120.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency120MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI1-120.0000T
Related LinksDSC1001AI1, DSC1001AI1-120.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI1-120.0000T Details Description
Related parts for DSC1001AI1-120.0000T
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf