Microchip Technology DSC1001AI2-066.6600T
DSC1001AI2-066.6600T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI2-066.6600T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 66.66MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI2-066.6600T.pdf
Availability of DSC1001AI2-066.6600T
QUANTITY
DSC1001AI2-066.6600T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI2-066.6600T
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI2-066.6600T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66.66MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI2-066.6600T
Related LinksDSC1001AI2, DSC1001AI2-066.6600T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI2-066.6600T Details Description
Related parts for DSC1001AI2-066.6600T
LED SUPPLY CC BUCK 2-38V 350MA datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf