Microchip Technology DSC1001AI2-066.6600T
DSC1001AI2-066.6600T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI2-066.6600T
Brief Description
OSC MEMS 66.66MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI2-066.6600T.pdf
Availability of DSC1001AI2-066.6600T
QUANTITY
DSC1001AI2-066.6600T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI2-066.6600T
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI2-066.6600T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66.66MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI2-066.6600T
Related LinksDSC1001AI2, DSC1001AI2-066.6600T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI2-066.6600T Details Description
Related parts for DSC1001AI2-066.6600T
IC MUX/DEMUX TRIPLE 1X2 20DIP datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4.5-20PF 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FERRITE INDUCTR TOROID 28MM OD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 12.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12.1VC DO215AB datasheet.pdf
COVER BTS 18 KIT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8HSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf