Microchip Technology DSC1001AI2-100.0000
DSC1001AI2-100.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI2-100.0000
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI2-100.0000.pdf
Availability of DSC1001AI2-100.0000
QUANTITY
DSC1001AI2-100.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI2-100.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI2-100.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI2-100.0000
Related LinksDSC1001AI, DSC1001AI2-100.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI2-100.0000 Details Description
Related parts for DSC1001AI2-100.0000
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GUIDE - R.H. datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf