Microchip Technology DSC1001AI5-019.4400T
DSC1001AI5-019.4400T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI5-019.4400T
Brief Description
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI5-019.4400T.pdf
Availability of DSC1001AI5-019.4400T
QUANTITY
DSC1001AI5-019.4400T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI5-019.4400T
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI5-019.4400T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency19.44MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI5-019.4400T
Related LinksDSC1001AI5, DSC1001AI5-019.4400T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI5-019.4400T Details Description
Related parts for DSC1001AI5-019.4400T
XFRMR TOROIDAL 15VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 680PF 10V X6S 01005 datasheet.pdf