Microchip Technology DSC1001AL5-125.0000
DSC1001AL5-125.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AL5-125.0000
Brief Description
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AL5-125.0000.pdf
Availability of DSC1001AL5-125.0000
QUANTITY
DSC1001AL5-125.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AL5-125.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001AL5-125.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency125MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AL5-125.0000
Related LinksDSC1001AL, DSC1001AL5-125.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AL5-125.0000 Details Description
Related parts for DSC1001AL5-125.0000
BOARD EVAL L6928 STEP DOWN REG datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 5POS 1MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
STANDARD DIP SWITCH datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 50A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf