Microchip Technology DSC1001BC1-020.0000T
DSC1001BC1-020.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BC1-020.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BC1-020.0000T.pdf
Availability of DSC1001BC1-020.0000T
QUANTITY
DSC1001BC1-020.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BC1-020.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BC1-020.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BC1-020.0000T
Related LinksDSC1001BC1, DSC1001BC1-020.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BC1-020.0000T Details Description
Related parts for DSC1001BC1-020.0000T
CONN RING 250-300 MCM #3/8 SOLIS datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3048A/H1500TR 8" datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 STR TIN datasheet.pdf
CONN RCPT PROTRUDING 4POS CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM T/H datasheet.pdf