Microchip Technology DSC1001BC1-025.0000T
DSC1001BC1-025.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BC1-025.0000T
Brief Description
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BC1-025.0000T.pdf
Availability of DSC1001BC1-025.0000T
QUANTITY
DSC1001BC1-025.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BC1-025.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BC1-025.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BC1-025.0000T
Related LinksDSC1001BC1, DSC1001BC1-025.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BC1-025.0000T Details Description
Related parts for DSC1001BC1-025.0000T
IC I/O EXPANDER I2C 16B 28SSOP datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 6V 250A DO-214AA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 33POS datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12.1VWM 22VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf