Microchip Technology DSC1001BC1-050.0000
DSC1001BC1-050.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BC1-050.0000
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BC1-050.0000.pdf
Availability of DSC1001BC1-050.0000
QUANTITY
DSC1001BC1-050.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BC1-050.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001BC1-050.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BC1-050.0000
Related LinksDSC1001BC, DSC1001BC1-050.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BC1-050.0000 Details Description
Related parts for DSC1001BC1-050.0000
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA 18" RG-316 datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8TSSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 4PLCC SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3A SOIC datasheet.pdf
CONN SSL SOCKET 2POS 3MM datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf