Microchip Technology DSC1001BC1-050.0000
DSC1001BC1-050.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BC1-050.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BC1-050.0000.pdf
Availability of DSC1001BC1-050.0000
QUANTITY
DSC1001BC1-050.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BC1-050.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001BC1-050.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BC1-050.0000
Related LinksDSC1001BC, DSC1001BC1-050.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BC1-050.0000 Details Description
Related parts for DSC1001BC1-050.0000
OUTPUT MODULE DC MINI 9MA 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 14-TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 180V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
RES 25 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY RF SPST 500MA 5V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 STEEL 12MM datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A TO237 datasheet.pdf