Microchip Technology DSC1001BC1-050.0000T
DSC1001BC1-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BC1-050.0000T
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BC1-050.0000T.pdf
Availability of DSC1001BC1-050.0000T
QUANTITY
DSC1001BC1-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BC1-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BC1-050.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BC1-050.0000T
Related LinksDSC1001BC1, DSC1001BC1-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BC1-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1001BC1-050.0000T
FIXED IND 4.7UH 1.6A 100 MOHM datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V 6-UDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
MOTOR ADD-ON BIPOLAR STEPPER F1 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
9POS F WATER RES SC CONT. datasheet.pdf