Microchip Technology DSC1001BE1-016.0000T
DSC1001BE1-016.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BE1-016.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BE1-016.0000T.pdf
Availability of DSC1001BE1-016.0000T
QUANTITY
DSC1001BE1-016.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BE1-016.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BE1-016.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BE1-016.0000T
Related LinksDSC1001BE1, DSC1001BE1-016.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BE1-016.0000T Details Description
Related parts for DSC1001BE1-016.0000T
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO CROSSPOINT SWIT 144TQFP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 550A 700VAC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
DISCONN AND TEST TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HPP V4 HYBRID SINGLE ENDED CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 360 OHM 5% 50W datasheet.pdf