Microchip Technology DSC1001BE2-024.0000T
DSC1001BE2-024.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BE2-024.0000T
Brief Description
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BE2-024.0000T.pdf
Availability of DSC1001BE2-024.0000T
QUANTITY
DSC1001BE2-024.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BE2-024.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BE2-024.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BE2-024.0000T
Related LinksDSC1001BE2, DSC1001BE2-024.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BE2-024.0000T Details Description
Related parts for DSC1001BE2-024.0000T
CONN HDR 8POS A/PIN STR DUAL PCB datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.96NS 132CSBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW SOD123 datasheet.pdf
BRIDGE RECT GPP 6A 100V GBU datasheet.pdf