Microchip Technology DSC1001BE2-024.0000T
DSC1001BE2-024.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BE2-024.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BE2-024.0000T.pdf
Availability of DSC1001BE2-024.0000T
QUANTITY
DSC1001BE2-024.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BE2-024.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BE2-024.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BE2-024.0000T
Related LinksDSC1001BE2, DSC1001BE2-024.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BE2-024.0000T Details Description
Related parts for DSC1001BE2-024.0000T
IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 50ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 1500-5000 CMA 0.125" (3.18mm) Crimp datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
SGE1510-2-2590A-2000C datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf