Microchip Technology DSC1001BI1-025.0000T
DSC1001BI1-025.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI1-025.0000T
Brief Description
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI1-025.0000T.pdf
Availability of DSC1001BI1-025.0000T
QUANTITY
DSC1001BI1-025.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI1-025.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI1-025.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI1-025.0000T
Related LinksDSC1001BI1, DSC1001BI1-025.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI1-025.0000T Details Description
Related parts for DSC1001BI1-025.0000T
IC 16BIT A/D CONVERTER 32-TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 39K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 11A 125V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf