Microchip Technology DSC1001BI1-060.0000
DSC1001BI1-060.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI1-060.0000
Brief Description
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI1-060.0000.pdf
Availability of DSC1001BI1-060.0000
QUANTITY
DSC1001BI1-060.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI1-060.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI1-060.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
TypeMEMS (Silicon)
Frequency60MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI1-060.0000
Related LinksDSC1001BI, DSC1001BI1-060.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI1-060.0000 Details Description
Related parts for DSC1001BI1-060.0000
IC MICROMANAGER 5% IND 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 8A 68-LGA datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAND S6 CNDLBR SCRW datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.8A 19.5 MOHM datasheet.pdf
MICRO 31C S 48" YEL FLOAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf