Microchip Technology DSC1001BI2-003.5700T
DSC1001BI2-003.5700T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI2-003.5700T
Brief Description
OSCILLATOR MEMS 3.57MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI2-003.5700T.pdf
Availability of DSC1001BI2-003.5700T
QUANTITY
DSC1001BI2-003.5700T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI2-003.5700T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI2-003.5700T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency3.57MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI2-003.5700T
Related LinksDSC1001BI2, DSC1001BI2-003.5700T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI2-003.5700T Details Description
Related parts for DSC1001BI2-003.5700T
CONN SFP 20POS 2X4 W/CAGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 666.667MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf