Microchip Technology DSC1001BI2-005.5296
DSC1001BI2-005.5296 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI2-005.5296
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 5.5296MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI2-005.5296.pdf
Availability of DSC1001BI2-005.5296
QUANTITY
DSC1001BI2-005.5296 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI2-005.5296
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI2-005.5296
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency5.5296MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI2-005.5296
Related LinksDSC1001BI, DSC1001BI2-005.5296 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI2-005.5296 Details Description
Related parts for DSC1001BI2-005.5296
BOX ABS GRAY 6.31"L X 6.25"W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 129TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" STACKER datasheet.pdf
STRIP TOOL H4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 CSH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 93MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 500MA AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 10KA 480V PARL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf