Microchip Technology DSC1001BI2-012.0000T
DSC1001BI2-012.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI2-012.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI2-012.0000T.pdf
Availability of DSC1001BI2-012.0000T
QUANTITY
DSC1001BI2-012.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI2-012.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI2-012.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI2-012.0000T
Related LinksDSC1001BI2, DSC1001BI2-012.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI2-012.0000T Details Description
Related parts for DSC1001BI2-012.0000T
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.027UH SMD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 2.7V 2CH SPI 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 11POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 400W datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
LED XPC 620NM RED/ORANGE SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 610MA 260 MOHM datasheet.pdf