Microchip Technology DSC1001BI2-022.2790
DSC1001BI2-022.2790 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI2-022.2790
Brief Description
OSC MEMS 22.279MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI2-022.2790.pdf
Availability of DSC1001BI2-022.2790
QUANTITY
DSC1001BI2-022.2790 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI2-022.2790
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI2-022.2790
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency22.279MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI2-022.2790
Related LinksDSC1001BI, DSC1001BI2-022.2790 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI2-022.2790 Details Description
Related parts for DSC1001BI2-022.2790
TRANS NPN 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 800V 720A E-PUK datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR14S/AE14M/X datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
4R RA REC PF 0GP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 12W datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 375W TO3P-3L datasheet.pdf