Microchip Technology DSC1001BI2-099.3000
DSC1001BI2-099.3000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI2-099.3000
Brief Description
OSC MEMS 99.3000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI2-099.3000.pdf
Availability of DSC1001BI2-099.3000
QUANTITY
DSC1001BI2-099.3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI2-099.3000
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI2-099.3000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
TypeMEMS (Silicon)
Frequency99.3MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI2-099.3000
Related LinksDSC1001BI, DSC1001BI2-099.3000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI2-099.3000 Details Description
Related parts for DSC1001BI2-099.3000
SENSOR ACCEL XY +/-100G 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
3.0MM PITCH 3P SMT ASSEMBLY BATT datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
IC DRIVER OCTAL HISIDE 36PWRSOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT PCB 30AU datasheet.pdf