Microchip Technology DSC1001BL5-012.0000T
DSC1001BL5-012.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BL5-012.0000T
Brief Description
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BL5-012.0000T.pdf
Availability of DSC1001BL5-012.0000T
QUANTITY
DSC1001BL5-012.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BL5-012.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BL5-012.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BL5-012.0000T
Related LinksDSC1001BL5, DSC1001BL5-012.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BL5-012.0000T Details Description
Related parts for DSC1001BL5-012.0000T
CONN FFC TOP 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
06 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf