Microchip Technology DSC1001CC1-050.0000T
DSC1001CC1-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CC1-050.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CC1-050.0000T.pdf
Availability of DSC1001CC1-050.0000T
QUANTITY
DSC1001CC1-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CC1-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CC1-050.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CC1-050.0000T
Related LinksDSC1001CC1, DSC1001CC1-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CC1-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CC1-050.0000T
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 49A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 48TQFN datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 48POS .050 SMD datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" WHT JACKP datasheet.pdf