Microchip Technology DSC1001CC2-100.0000
DSC1001CC2-100.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CC2-100.0000
Brief Description
OSC MEMS 100.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CC2-100.0000.pdf
Availability of DSC1001CC2-100.0000
QUANTITY
DSC1001CC2-100.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CC2-100.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CC2-100.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CC2-100.0000
Related LinksDSC1001CC, DSC1001CC2-100.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CC2-100.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CC2-100.0000
CONN HSG R/A INLINE PLUG 3POS datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 27 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf